"Zapomniane - Przypomniane" - moje tatarskie dziedzictwo

ŁUK i STRZAŁA, GARBARSTWO

1-2.10.2016 Kruszyniany

Październik powitał nas wspaniałą - ciepłą i słoneczną aurą, świetnie uzupełniając nasze weekendowe spotkanie z cyklu „Zapomniane - Przypomniane – moje tatarskie dziedzictwo”. Tym razem upłynęło pod znakiem już tak bardzo mało znanej sztuki wyprawiania skór zwierząt oraz łuku i strzały. W ostatni weekend mieliśmy ogromną przyjemność poznać zapomnianą już sztukę garbarstwa i wysłuchać bardzo ciekawych informacji o historii tatarskiej sztuki łucznictwa konnego, zakończonych praktycznymi zajęciami ze strzelania z łuku i jazdy konnej. 
 

Garbarstwem trudnili się Tatarzy na szeroką skalę, często będąc jedynymi żywicielami rodziny. Jednak „nowoczesność” wyparła już tę umiejętność i potrzebę pozyskiwania skór do użytku codziennego. U wielu tatarskich rodzin wyprawianie skór to rodzinne wielopokoleniowe tradycje. Ogromna wiedza Pana Stefana Koryckiego, zarówno teoretyczna, jak i praktyczna pozwoliła uczestnikom, z pełną świadomością konieczności wieloletniego doświadczenia, poznać podstawowe informacje na ten temat. 
 

Natomiast tatarską sztukę łucznictwa konnego przedstawiła nam ekipa z AMM Archery na czele z Michałem Sanczenko. Pasja Michała przeniosła nas w czasie, obrazując Tatara na koniu strzelającego z łuku na polu bitew w obronie ojczyzny. Ogromny szacunek do historii, tatarskiej precyzji i dokładności.
 

Jesteśmy ogromnie wdzięczni za możliwość poznania kolejnych zapomnianych sztuk, wywodzących się z tradycji narodu tatarskiego. 
 

Dziękujemy Stefanowi Koryckiemu, Michałowi Sanczenko, Ani Sokólskiej, Jagodzie Tomaszewskiej, Michałowi Tomaszewskiemu za poświęcony czas na tatarskie tradycje.
Serdecznie dziękujemy Panu Bronisławowi Talkowskiemu – przewodniczącemu Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej w Kruszynianach za użyczenie miejsca spotkania – Centrum Edukacji i Kultury Muzułmańskiej Tatarów Polskich w Kruszynianach :-)

 

Projekt zrealizowano dzięki finansowemu wsparciu
Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.

© 2016 FTTK. Wszelkie prawa zastrzeżone.

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now