"Zapomniane - Przypomniane" - moje tatarskie dziedzictwo

29-31.07.2016 Kruszyniany

TATARSKI HAFT

Przebieg pierwszego spotkania zrealizowanego przez Fundację Tatarskie Towarzystwo Kulturalne z cyklu „Przypomniane - Zapomniane – moje tatarskie dziedzictwo” pod hasłem TATARSKI HAFT nie sposób opowiedzieć w krótkiej relacji, bo każdy dzień przyniósł wiele pozytywnych emocji……zaczynamy od piątku

 

Zgodnie z planem był to wieczór organizacyjny. Późnym popołudniem zakwaterowanie w Centrum Edukacji i Kultury Muzułmańskiej Tatarów Polskich w Kruszynianach, rejestracja uczestników, kolacja przy wspólnym grillu i na koniec dnia REGULAMIN :-)
To dopiero były emocje, świetna zabawa i wartościowa nauka. Wszystkie propozycje zostały spisane na tablicy : propozycje dzieci (niektóre zabawne, niektóre poważne), ale każda z nich określała prawidłowe postawy wychowawcze.
Później weryfikacja opiekunów i zatwierdzenie przez wszystkich uczestników projektu własnym podpisem. Musimy szczerze przyznać, że wszyscy pilnowali się każdego punktu wspólnie utworzonego regulaminu.
Po ustaleniu reguł wszyscy położyliśmy się spać, żeby na drugi dzień wstać wypoczęci i gotowi do „ciężkiej sztuki” tatarskiego haftu.

Drugi dzień….pyszne śniadanko :-) Nie, nie, nie…. Nie mamy na myśli tylko jedzenia :-) Ale faktycznie wyzwanie, jakie nas spotkało po kilku minutach to było coś ! Potrzebowaliśmy się porządnie posilić :-)
Rozpoczęliśmy od prezentacji. Nasza przewodniczka po dość trudnej i zaskakującej sztuce haftowania, przygotowała nam kulturową podróż w przeszłość – poznaliśmy cechy haftu, cel tworzenia, rodzaje i sposób wykorzystania tej sztuki w tatarskiej kulturze.
Po teorii przyszedł czas na praktykę. Do igły zabrali się ochoczo wszyscy. Nasza nauczycielka przygotowała różne techniki : oczywiście - łatwiejszą i dla bardziej ambitnych i zaciętych - trudniejszą. Zaczęliśmy od tworzenia obrazu dość łatwo – na okrętkę. Ale w dalszej części pokusiliśmy się na haft złotą nicią. Piękne, ale strasznie pracochłonne. Po kilku godzinach zdołaliśmy wyhaftować po jednym elemencie. Z wielką ochotą wrócimy jeszcze do naszych prac, żeby je dokończyć :-)
Podczas warsztatów można było odpocząć troszkę na zajęciach plastycznych oraz posilić się pyszną drożdżówką sprezentowaną nam przez Tatarską Jurtę (DZIĘKUJEMY:-)).
Spotkanie zakończyliśmy wręczeniem uczestnikom upominków.
Serdecznie dziękujemy zaangażowanym uczestnikom, czekając na ich udział w kolejnych zajęciach z haftu tatarskiego – wszak musimy to skończyć :-) Dziękujemy także świetnie przygotowanej Irenie Bazarewicz za pokazanie nam historii i umożliwienie spróbowania tego, czym zajmowały się nasze babcie, prababcie. Złapałyśmy bakcyla :-) Dziękujemy też Marcie Kwiatkowskiej i Ewie Safarewicz za świetną technikę plastyczną – dzieci z pełnym zaangażowaniem przygotowały piękne prace.

Projekt zrealizowano dzięki finansowemu wsparciu

Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.

© 2016 FTTK. Wszelkie prawa zastrzeżone.

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now